Akoby óda…

Stromy zahalené do tónov

Sonáty mesačného svitu,

cez deň sa mení dirigent

a zaznieva

Óda na radosť;

jablone otvárajú náruč

a prijímajú dary lúčov,

aby sa granátové plody vyrojili,

škorce zahalili sťažeň višne;

zem je vždy

Chlebom každodenným,

preto sa necítiš

Osamelým bežcom,

aj odsúdenci vykrojili úsmev

do polmesiaca

a zdravia všetkých

vôkol – okolitých,

ktorí sa náhlia

a zrýchľujú krok na

Električku zvanú túžba,

ktorá zahýba za roh…

tak chce tvoj Boh

prichádzajúci vždy včas

na pozvanie človeka

s pokorným úmyslom

vzdať mu vďaku

za všetky stromy

spievajúce

serenádu

pod oknami

zaľúbenej Maríny.

Čakáme…

Čakáme,

že nám dakto

znova otvorí

materinské náručie,

čakáme,

že obloha sa prestane

dunivo mračiť,

čakáme na tých,

ktorí doposiaľ neprišli,

čakáme na okamih,

keď nám narastú krídla

a odletíme vedno

s južným vtáctvom,

čakáme, že znova

budeme behať naboso

po mäkkom dvore

s pokosenou trávou

a bez betónu,

čakáme na odídené chvíle,

keď sme sa dotýkali motýľov

a chytali pavučiny

babieho leta,

čakáme na nové brieždenie

po dlhej tmavej noci…

čakáme na obyčajné slová –

dobrý deň, človek.

Chaos ako systém…?

Vravíš mi – prestaň už snívať,

tvoje sny sú aj tak zbytočné,

svet aj bez nich má podobu

prázdnych i rozbitých pohárov;

ani slepý nedokáže sa dívať

na jeho svedomie – zmätočné

stavy duše, prach mysle

rozsypanej na suchej tráve,

obrazy na stene stále visia zvisle,

slová sa topia v cudzej enkláve

a deň si mení miesto s nocou;

chaos ako na počiatku súcna

sa lenivo plazí, dýchajúc bolesťou,

do bunkových tkanín sa vkráda predstava

o svete bez nahoty ako jalový strom;

tak prestaň snívať a vráť veci

na všetky správne miesta,

nastav si kompas od sna k bdeniu,

a tak azda pochopíš,

kade vedie priama cesta…

Stratená rovnováha

Hmyz a jeho siete

sa ustavične vplietajú

do našej kože slnečnej farby,

komáre majúce farbu mračien

prikryli nebotyčné skaly,

hory sa zrútili so zavýjaním

a stali sa ničotou bez váhy…

to všetko sa mohlo stať,

no nestalo sa – ľudia sa radujú

zo svojho chvíľkového bytia…

no napriek tomu nie sme,

hráme sa na nevinných,

každý deň uvádzame premiéru

o láske zamotanej do podoby

nehmatateľných rúk

a nevidiacich očí…

sme akoby živé zrúcaniny,

praskliny na sochách…

smutná planéta s pichľavými

vežami chrámov vyvesuje

biele plachty ako znak pokory

pred starým Desatorom

začnime spomaľovať,

pokým sa deň

začína ranným úsvitom…

Zdá sa mi…

Zdá sa mi, že dnes

ťažko hučí hora,

ešte včera šumela

ako ľahký sekt,

je nepokojná

a možno aj chorá,

to nie je teraz ona,

to nie je jej svet,

do tváre sa jej vnára šedivý tón

s clivými zvukmi orchestra,

vydáva ťažký vzlyk a ston,

čo dostal sa aj do vetra,

ktorý ňou trmáca

a skláňa ju k zemi,

ťahá ju ku kalnej vode,

priťahuje k brehu,

prosí o trochu lásky,

prosí o krotkú nehu…

„Pozdravujem vás,

lesy, hory“,

tak ako vy aj my sme

(zrejme) chorí…

Facebook
Twitter
Telegram
Email

Súvisiace články